T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KAYSERİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Aşık İmami Anıldı

     Müdürlüğümüz 2017 yılı kültür sanat faaliyetleri kapsamında, âşıklık geleneğimizin önemli temsilcilerinden biri olan  “Aşık İmami” için bir anma programı düzenlendi.

     Âşık Ertuğrul İmamî işbirliği ile 11 Kasım 2017 Cumartesi günü  kültür merkezinde gerçekleştirilen anma programına, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz İsmet TAYMUŞ, Tufanbeyli eski Belediye Başkanı Mulla Mustafa Bulun, Akkışla Belediye Başkanı Ali ERGÜL, Talas eski Belediye Başkanı Rıfat YILDIRIM, Şube Müdürümüz Erkan ERDOĞAN, Dadaloğlu Vakfı Başkanı Hasan Fehmi ÖZHAN, Avşar Türkmenleri Dernek Başkanı, Dünya Avşarlar Derneği Şube Başkanı İsmail BAYRAK, Dünya Avşarlar Derneği İstişare Başkanı Dr. İsmail GÖKŞEN ile çok sayıda davetli katılmıştır.

     Saygı Duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve Kur’an-ı kerim tilaveti ile yapılan duanın ardından gecenin açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürümüz İsmet TAYMUŞ, “Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü  olarak yapmış olduğumuz birçok kültürel etkinliğin yanında, çoğumuzun da yakından takip ettiği üzere gerek ilimizin, gerekse Ülkemizin kültür sanat hayatına önemli hizmetleri olmuş değerlerimiz için vefa ve anma programları düzenleyerek bu değerlerimize karşı bir vefa örneği sergilemekteyiz. Bunlardan biri de bu gün aşıklık geleneğimizin önemli temsilcilerinden olan merhum “AŞIK İMAMİ’ yi  Anma” programıdır.” dedi.

Anadolu'da toplumun öncüsü olmuş Aşıklık ve halk ozanlığı geleneğinin, Türk kültürünün vazgeçilmez simgelerinden biri olma özelliğini daima koruduğunu ve korumakta olduğunu ifade eden TAYMUŞ, çünkü bu geleneğin Halka mal olmuş bir kültür olduğunu ve geleneğin temsilcileri olan ozanlarımızın da, sazlarıyla sözleriyle daima halkın gürleyen sesi olduklarını ve böylece halka mal olduklarını ifade etmiştir. Bu gelenekte Allah sevgisinin,  vatan ve bayrak sevgisinin, tabiat sevgisinin var olduğunu dile getiren TAYMUŞ, bu özelliklerinden dolayı tüm halk ozanlarımız daima halkın gönlünde yer almışlardır. Merhum Aşık İmamî de halkın gönlünde yerini almış bir ozanımız olup, çalışmalarıyla  geleneğin sürdürülmesine  önemli katkılar sunmuş bir değerimiz olarak daima kalplerimizde yaşayacak ve asla unutulmayacaktır dedi.

     İl Müdürümüz İsmet TAYMUŞ  tarafından emeği geçenlere teşekkür belgeleri takdiminin ardından Aşık Ertuğrul İmamî ile diğer konuşmacılar hayatı ve kişiliği ile Aşık İmamî’yi anlattılar. Slayt sunumu, halk ozanlarımızın atışmaları ve Aşık Ertuğrul İmamî konserinin de icra edildiği anma programına ilgi ve katılım oldukça yoğun oldu.


  • IMG_7502.JPG
  • IMG_7504.JPG
  • IMG_7511.JPG
  • IMG_7515.JPG
  • IMG_7521.JPG
  • IMG_7528.JPG
  • IMG_7552.JPG